Європейський суд проти України. Рішення у справі щодо домашнього насильства.

Європейський суд з прав людини виніс перше негативне рішення проти України щодо домашнього насильства.

Фактичні обставини:

Заявниця, жінка з інвалідністю, яка живе на пенсію з інвалідності і аліментні платежі на утримання дітей, мешкає з екс-чоловіком у соціальній квартирі разом з трьома дочками та своїм старшим сином.

Батько нехтував своїми батьківськими обов’язками, не здійснював жодної фінансової участі у вихованні дітей, продовжував погане поводження з матір’ю своїх дочок, вони часто бачили його у стані алкогольного сп’яніння і боялися його непередбачуваної та агресивної поведінки.

У 2016 році заявниця подала позов до суду про виселення екс-чоловіка з  помешкання, стверджуючи, що спільне проживання в квартирі несумісне з нормальним життям.

Рішення національних судів:

Судове провадження в національній правовій системі тривало понад два роки на трьох рівнях юрисдикції:

  • міський суд задовольнив позов заявниці;
  • апеляційний суд зазначив, що за даних обставин немає підстав застосування такого крайнього заходу, як виселення, хоча зауважив на необхідність попередити кривдника про те, що йому необхідно змінити своє ставлення до правил сумісного проживання з членами сім’ї після розлучення;
  • Верховний Суд підтримав висновки апеляційної інстанції.

Рішення ЄСПЛ:

Європейський суд з прав людини у своєму рішенні дійшов висновку, що Україна порушила позитивні зобов’язання захисту прав людини на повагу до приватного життя.

У даному рішенні суд зауважив, що, відхиляючи позов жінки про виселення колишнього чоловіка, національні суди продемонстрували нездатність провести всебічний аналіз ситуації та оцінити ризик майбутнього психологічного та фізичного насильства щодо заявниці та дітей. Більше того — тривалість судового провадження наражала їх на ризик подальшого насильства.

ЄСПЛ констатував, що така відповідь судів на позов заявниці про виселення її колишнього чоловіка не відповідає позитивному зобов’язанню держави забезпечити ефективний захист заявниці від домашнього насильства.

Рішення від 3 вересня у справі «Levchuk v. Ukraine» (Application no. 17496/19).

Отримати безкоштовну консультацію