Податковій хочуть дозволити стягувати кошти з карткових рахунків без рішення суду

Міністерство фінансів України розробило законопроект, в якому, серед іншого, пропонується дозволити стягувати з підприємців борги по податках без рішення суду - просто списавши потрібну суму з підприємницького рахунку. Кабмін його вже затвердив, однак текст законопроекту поки не опублікований.

Що за проект

Законопроект пропонує ряд зміни до Податкового кодексу та деяких інших законів по частині забезпечення бюджетних надходжень. У Мінфіні стверджують, що його мета - збільшити надходження до держбюджету в 2021 році. Домогтися цього чиновники хочуть шляхом «поліпшення умов ведення бізнесу та підвищення рівня адміністрування».

За оцінками Мінфіну, реалізація законопроекту дозволить збільшити надходження до бюджету на 2,7 млрд грн.

Що пропонують

По частині спрощення адміністрування, пропонується:

1. скасувати мораторій на проведення документальних та фактичних перевірок;

2. списати суми штрафів та пені, якщо вони погашені протягом 6 місяців, на які і нараховані ці фінансові санкції;

3. дозволити стягувати податкову заборгованість з підприємця за рахунок його наявних коштів або грошей, наявних на банківських рахунках підприємця за рішенням контролюючого органу (районної податкової) - без звернення до суду.

Це означає, що якщо ФОП нарахують борг за результатами його податкової декларації або уточнюючої декларації, інспектор може стягувати суму боргу без судового рішення.

Як це буде відбуватися на практиці

Механізм стягування боргів без рішення суду поки невідомий. Зрозуміти, якою буде нова процедура, можна буде лише тоді, коли ініціативу Мінфіну візьмуть, так як в процесі все може помінятися до невпізнання - вважає податковий консультант Олександр Зарайський.

«Можливо [буде] як зараз по ЄСВ: вимагаючи по ЄСВ за підписом начальника податкової є виконавчим документом, тому в разі несплати податківці відразу подають її до виконавчої служби, і далі виконавець накладає арешт на рахунки і все майно», - пояснив він.

А поки це відбувається так: податкова подає позов до суду, отримує рішення і судовий наказ, подає його в виконавчу службу і виконавець заарештовує рахунки. Після цього з рахунку списується сума боргу, якщо на рахунку було достатньо коштів. Якщо не було - сума спишеться, як тільки потрібна сума грошей надійде на рахунок.

Що пропонують для бізнесу

В частині покращення умов для бізнесу пропонують, серед іншого:

 - скасувати ПДВ для фермерів в разі втрати врожаю, падіння поголів'я худоби та інших форс-мажорів;

-  не оподатковувати гранти від Фонду розвитку підприємництва та Фонду розвитку інновацій;

-  пролонгувати так званим «сплячим ФОП» термін списання заборгованості по ЄСВ на 2 місяці;

-  та інші галузеві зміни.

Отримати безкоштовну консультацію