Власник автомобіля, що передав керування особі у стані алкогольного сп'яніння, не несе відповідальності за шкоду, завдану внаслідок керування транспортним засобом

Шкода, завдана джерелом підвищеної небезпеки, відшкодовується особою, яка на відповідній правовій підставі (право власності, інше речове право, договір підряду, оренди тощо) володіє транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом, використання, зберігання або утримання якого створює підвищену небезпеку (частина друга статті 1187 ЦК України).

У частині четвертій статті 1187 ЦК України передбачено, що якщо неправомірному заволодінню іншою особою транспортним засобом, механізмом, іншим об'єктом сприяла недбалість її власника (володільця), шкода, завдана діяльністю щодо його використання, зберігання або утримання, відшкодовується ними спільно, у частці, яка визначається за рішенням суду з урахуванням обставин, що мають істотне значення.

Результат аналізу частини четвертої статті 1187 ЦК України дає можливість стверджувати, що умовою застосування частини четвертої статті 1187 ЦК України є заволодіння транспортним засобом внаслідок протиправних дій іншої особи (осіб), тобто поза волею його власника (володільця). При цьому передання власником транспортного засобу з порушенням публічних норм (зокрема, особі, яка перебуває в стані алкогольного сп'яніння) не є його неправомірним заволодінням, з огляду на наявність волі власника.

Тому посилання судів на постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області, якою встановлені обставини незаконної передачі ОСОБА5 належного йому автомобіля ОСОБА6 , який перебував у стані алкогольного сп'яніння, не свідчить про те, що він має відповідати за шкоду, завдану смертю ОСОБА7 .

Доводи відзиву на касаційну скаргу про те, що в момент ДТП автомобіль не вибував з володіння ОСОБА5 , колегія суддів відхиляє, оскільки установлені судами обставини свідчать, що володільцем джерела підвищеної небезпеки в момент завдання шкоди був ОСОБА6 .

У цій справі обставин, які свідчили б про наявність підстав для притягнення ОСОБА5 до відповідальності за шкоду, завдану позивачам іншою особою, суди не встановили, а тому суди зробили помилковий висновок, що відповідальність за неї має нести ОСОБА5 як власник джерела підвищеної небезпеки.

Отримати безкоштовну консультацію